• 0322 999 56 86
  • sedef.kuran@gmail.com
Ülseratif Kolit ve Crohn Hastalığı

Ülseratif Kolit ve Crohn Hastalığı

Ülseratif Kolit ve Crohn hastalığı iltihabi, kronik, relapslar ve remisyonlarla giden etiyolojisi tam net belli olmayan, genetik yatkınlığın olduğu barsak hastalıklarıdır.

Ülseratif Kolit Nedir?
Ülseratif kolit itihabi kalın bağırsak hastalığıdır. Kalın bağırsak, barsakların, ince bağırsaktan sonraki anüsten önceki kısmıdır. Ülseratif kolit kalın bağırsakta hemen daima rektumdan başlayan ancak kalın barsağın daha yukarı kısımlarını da etkileyebilen, barsağın iç çeperinde iltihaplanma sonucu, kanlı ishal ve karın ağrısına sebep olan bir barsak hastalıktır.  
Hastalık her yaşta görülebilir ancak genelde gençlerde daha sıklıkla görülür. Çok şiddetli ishal ve kanama yakınmaları ile hayatı tehdit edici olabilir. Hastalık şiddeti ve barsaktaki tutulum yerine göre tedavi planı değişir. Ağızdan ilaçlar, lavmanlar, bazen kortikosteroidler ve bağışıklığı baskılayıcı ilaçlar kullanmak gerekebilir. Bazı olgularda cerrahi gerekebilir ve tüm kalın barsak alınır.

Crohn Hastalığı Nedir?
Crohn hastalığı da iltihabi barsak hastalığıdır. Ülseratif kolitten farklı olarak ağızdan, anal kanala kadar barsağın herhangi bir yerini tutabilir. Lezyonlar arasında normal barsak dokusu bulunabilir. Sıklıkla İnce barsak ile kalın barsağın birleşim yeri olan terminal ileum etkilenir. Barsağın tüm duvarı iltihaptan etkilenir. Bu nedenle hastalık seyri sırasında barsakta darlıklar, barsak ile barsak, barsak ile komşu organlar, barsak ve cilt arasında olmaması gereken geçişler (Fistüller) izlenebilir. Makat bölgesinde iltihaplar, apseler, fistüller olabilir. Hastalarda karın ağrısı daha ön plandadır.