• 0322 999 56 86
  • sedef.kuran@gmail.com
Gastroözofageal Reflü Hastalığı

Gastroözofageal Reflü Hastalığı

  • Reflü nedir? Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) nedir?

Reflü, midede bulunan asit, gıda bazen de safra ve pankreas sıvısının yemek borusuna geçmesidir. Reflü aslında herkeste normal olarak gözlenen bir tablodur. Ancak kişide yakınmalara neden olduğunda, şiddeti arttığında veya yemek borusunda birtakım hasarlar oluşturduğunda gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) olarak tanımlanır.  Oldukça yaygın görülen bir sağlık sorunu olan GÖRH uzun süreli olabilir ve kişilerin yaşam kalitesini ciddi şekilde bozabilir. Tipik semptomlar göğüste yanma hissi olması, ağıza acı su veya yenilen gıdaların gelmesidir. Genellikle yemeklerden sonra yakınmalar artar, hastalarda tipik yakınmaların yanında atipik yakınmalarda vardır. Ses kısıklığı, kronik öksürük, larenjit, astım GÖRH ile ilişkilendirilebilir. 

  • Reflü ve Hayat Tarzı Değişiklikleri:

Gastroözofageal reflü hastalığı, kişisel özelliklerimiz ve alışkanlıklarımızla çok sıkı ilişkilidir. Kilo almak, özellikle abdominal obezitenin artması, sigara içmek, alkol kullanımı, düzensiz beslenme alışkanlıkları GÖRH’nı arttırır. Bu nedenle reflü yakınması olan olguların, kilo vermek, sigarayı ve alkolü kesmek, yeme alışkanlıklarını düzenlemek gereklidir.

  • Reflü ve Beslenme

Bazı yiyecek ve içecekler reflü sıklığının artmasına yol açabilir.  Alkol, aşırı yağlı, salçalı, asit içeriği yüksek gıdalar, gazlı içecekler, kafein içeriği yoğun gıdalar reflüyü arttırır.

  • Reflü - İlaç Tedavisi- Cerrahi Tedavi

Reflü yakınmaları olan bir olguda, hayat tarzı değişikliklerinin yanı sıra ne zaman ilaç başlanacağı, ne zaman endoskopi yapılması gerekeceği, başlanılan ilacın ne olması gerektiği ve ne sürede, hangi miktarda kullanılacağı, kimler için ameliyatın uygun olup olmayacağı hastaya göre belirlenen durumlardır.  Reflü için sıklıkla kullanılan ilaçlar arasında proton pompa inhibitörleri, antiasitler vardır. GÖRH olan olgularda ameliyat; gastroenteroloğunuzun ve cerrahınızın ortak kararları ile uygun olgularda faydalı olabilir. Her reflü hastası cerrahiden fayda görmeyebilir. Sizin için nasıl ve ne süreli bir tedavinin uygun olduğuna doktorunuz karar verecektir.